“1% talentu i 99% przestawiania mebli” – krótko o wyzwaniach w pracy fotografa
Arnold Newman powiedział kiedyś, że „fotografia to 1% talentu i 99% przestawiania mebli”. Moja praca jest tego żywym dowodem. W tym wpisie chcę się podzielić tym, jak wygląda praca fotografa i z jakimi wyzwaniami się wiąże.
Obiegowa opinia głosi, że fotograf to ma klawe życie. Na pewno jest w tym sporo prawdy – często sam planuję swój dzień pracy, a fotografując, poznaję wielu ciekawych ludzi. Mówiąc krótko, robię to, co kocham. Ale fotografowanie to niejedyna strona mojej profesji. Właściwie zajmuje tylko część czasu, bo przez większość moja praca koncentruje się na przygotowaniach do sesji, obróbce powstałych obrazów, marketingu… Dochodzi do tego cała masa innych działań, mających niewiele wspólnego z fotografią.

Portret przedstawia Jacka Balickiego – człowieka reklamy, który był odpowiedzialny za wprowadzenie na rynek marki Play.
Należy zawsze być przygotowanym
Pracując na terenie całego kraju, a czasem i za jego granicami, muszę wcześniej przewidzieć, w jakich warunkach będę pracował. Inaczej przygotowuję się do sesji firmowej w biurze z udziałem 20 osób, a zupełnie inaczej do wykonania portretów biznesowych prezesa. Nie wspominając, że czasami jestem proszony o zrobienie zdjęć prezesowi, a na miejscu okazuje się, że potrzebne są jeszcze zdjęcia pozostałych członków zarządu. Wydawałoby się, że nie powinno to robić wielkiej różnicy. Jednak różnica jest zasadnicza, bowiem w inny sposób oświetlamy prezesa, a inaczej grupę członków rady nadzorczej.
Doświadczenie zdobyte przez lata pracy sprawiło, że zawsze mam ze sobą w odwodzie dodatkowy sprzęt pozwalający zrobić ujęcia o innym charakterze. Jestem tak przygotowany, bo zdaję sobie sprawę, że każdy element wyposażenia może odmówić posłuszeństwa w najmniej oczekiwanym momencie. Efekt jest taki, że mam ze sobą zawsze dużo sprzętu. Szerzej o tym napisałem we wpisie: Profesjonalne zdjęcia biznesowe – człowiek, narzędzia, wizja
Wizja lokalna w miejscu sesji
Najbardziej lubię, gdy przed zdjęciami mogę zrobić wizję lokalną w miejscu, gdzie będzie się odbywać sesja zdjęciowa. Wizja lokalna to sytuacja, w której mogę zawczasu zaplanować wszystkie szczegóły sesji, przewidzieć potencjalne wyzwania. Jednak na wizję lokalną często nie ma czasu albo sesja odbywa się w odległym mieście, więc jadę w ciemno, mając w zanadrzu dodatkowe plany B, C, D itd. na wypadek, gdyby najbardziej prawdopodobny scenariusz nie wypalił.
Dlaczego to ważne? Zdarzało mi się robić portrety w schowku na szczotki pewnego biura, które nie posiadało salki konferencyjnej. Często biura są wyposażone w lichą instalację elektryczną, która zupełnie nie nadaje się do zasilania generatorów moich lamp błyskowych. W takich sytuacjach kluczem jest umiejętność improwizacji, tak by w locie rozwiązać pojawiające się kłopoty.
Sprawdź, jak wygląda sesja zdjęciowa
Ciągła inwestycja w siebie i w sprzęt
Dlatego też bliski jest mi cytat Arnolda Newmana, który został już sparafrazowany na wiele sposobów, np. że za sukcesem stoi 1% talentu i 99% ciężkiej pracy. I to też jest prawda. Nawet największy talent i zamiłowanie do fotografii nie sprawią, że sesja się uda. Żeby tak się stało, należy wykonać kawał solidnej roboty wokół i ciężko pracować, nawet latami. Odnosi się do zarówno do przygotowania do sesji, jak i późniejszej obróbki zdjęć. Nie wspominając, że to dzięki ciężkiej pracy zyskuje się doświadczenie – tak cenne w pracy fotografa.
Jaki z tego wniosek? Podstawą pracy fotografa jest koncentracja na zdobywaniu nowych doświadczeń. Spore znaczenie ma tu chęć inwestycji, zarówno w siebie, sprzęt, jak i w czas. Jest to o tyle istotne, że do wykonywania zawodu nie są potrzebne specjalne wykształcenie, konkretne kursy czy certyfikaty. Nie wystarczy też sprzęt z najwyższej półki. Właściwie cały czas należy się szkolić i dokształcać, choćby dlatego, że pojawiają się nowe techniki robienia zdjęć, a i same osoby fotografowane mają różne wizje (lub możliwości) na sesję. Należy więc wiedzieć, jak się przygotować, fotografować i zająć postprodukcją, aby uzyskać zakładany efekt.
Zobacz przykład sesji biznesowej w wynajętej przestrzeni
Pomysł na siebie – fotografia biznesowa
Dodam, że ważny jest wybór i wyznaczenie konkretnej dziedziny rozwoju. Może to być fotografia reklamowa, artystyczna, dziecięca itd. Sam zajmuję się fotografią biznesową i w moim portfolio znajdują się sesje wizerunkowe, korporacyjne oraz portrety biznesowe. Wiele z tych zdjęć pojawiło się na okładkach znanych magazynów. Przykłady znajdziesz tutaj: Fotografia prasowa.
Zdjęcie ma konkretne zadanie do wykonania – wzmacnia zaufanie do Ciebie, Twojej firmy i do Twoich produktów. Dlatego warto jego wykonanie powierzyć profesjonaliście. Takiemu, który wie, że na dobre zdjęcie wpływa wiele składowych i praca fotografa nie polega tylko na naciśnięciu spustu migawki.
Jako profesjonalny fotograf służę pomocą i doradztwem na każdym etapie planowania i realizacji sesji.