Szukasz pracy? Zadbaj o profesjonalny portret biznesowy i zwiększ swoje szanse

Szukasz pracy, a może tylko myślisz o zmianie i awansie zawodowym? Bez względu na to, na jakim etapie jesteś, punktem wyjścia powinno być Twoje CV. Zapewne zaczniesz aktualizować informacje o wykształceniu i doświadczeniu, ale czy pamiętasz, aby dołączyć aktualne zdjęcie? Profesjonalny portret biznesowy podkreśli Twoją dbałość o wizerunek oraz wyróżni na tle innych kandydatów.
Większość procesów rekrutacyjnych zaczyna się obecnie online, a wstępne decyzje zapadają jeszcze przed spotkaniem twarzą w twarz. Dlatego warto zadbać o Twój wizerunek. Ważne jest, aby portret biznesowy, który wykorzystasz na LinkedIn i w CV, był aktualny i prezentował Cię w sposób, który zwiększy Twoje szanse na rozmowę z osobą rekrutującą.
O tym, dlaczego warto zadbać o zdjęcie w CV, napisałem więcej tu: Fotografia biznesowa a proces rekrutacji
Pierwsze wrażenie – co mówią o tym badania?
Pierwsze wrażenie w dużym stopniu wpływa na to, jak postrzegają nas ludzie.
Badania pokazują, że już po ułamku sekund, patrząc na człowieka lub zdjęcie, na podstawie jego wyglądu wnioskujemy o cechach człowieka[1][2]. Po ekspozycji trwającej zaledwie 0,1 s wyciągamy wnioski, czy ktoś budzi zaufanie, jest kompetentny, wywołuje sympatię jest atrakcyjny czy agresywny. To samo badanie wskazuje, że istnieje silna korelacja wyników. gdy czas obserwacji każdego zdjęcia wynosi 1 s lub dłużej. Sądy wydawane na podstawie obserwacji twarzy są bardzo szybkie, bezwysiłkowe i intuicyjne.
Uwaga! Proces zmiany wcześniej stworzonego „pierwszego” wrażenia trwa dużo dłużej i wymaga od nas większego wysiłku.
Inne badanie, polegające na typowaniu atrakcyjności osób na podstawie zdjęć w rocznikach szkolnych studiów MBA i weryfikowaniu dalszych losów zawodowych tych osób 10 lat po skończeniu studiów, prowadzi do ważnych konkluzji. Osoby uznawane za atrakcyjne radzą sobie lepiej na rynku pracy, zarabiają więcej i piastują wyższe stanowiska[3].


Jakie wnioski nasuwają się z przytoczonych badań?
Trudno przyjąć, że automatyzm w myśleniu i działaniu może dotyczyć tego, jak jesteśmy oceniani, ale – co ważne – my również wykorzystujemy ten mechanizm i oceniamy inne osoby. Trudno uciec od tego, skoro te zachowania są tak mocno wdrukowane w naszą psychikę. Mając świadomość tych procesów, warto zmaksymalizować swoje szanse na sukces. Jak? Wystarczy zadbać o dobre zdjęcie lub portret biznesowy w miejscach, z których korzysta się na co dzień i wpływają na wizerunek, a zwłaszcza w dokumentach, które są składane do firm przy poszukiwaniu pracy.
Dowiedz się więcej: Ile kosztuje portret biznesowy?
Portret biznesowy… czyli co?
Zapewne nie muszę wyjaśniać, czym jest portret biznesowy – sam może spotykasz je na co dzień, przeglądając czasopisma branżowe lub media społecznościowe typu LinkedIn. Mogą kojarzyć się ze zdjęciami do legitymacji szkolnej, ale zdjęcia biznesowe to coś więcej. Ta profesjonalna fotografia ma Cię pokazać z najlepszej strony i wzbudzić konkretne, pozytywne emocje. Ma jednocześnie wskazywać, że jesteś osobą profesjonalną i wartą zatrudnienia.
Fotografia portretowa jest z jednej strony sztuką, ponieważ skupia się na tym, aby uchwycić osobę we właściwy sposób – jej twarz, rysy i mimikę. Z drugiej strony to technika, która polega na tym, że osoba fotografowana patrzy bezpośrednio w aparat.
Ważne jest, aby zdjęcie prezentowało Cię w sposób jak najbardziej prawdziwy, nieprzekłamany. Zdjęcie do CV lub zdjęcie profilowe na LinkedIn ma wywrzeć odpowiednie wrażenie na odbiorcy. Mamy tu całe spektrum możliwości, ponieważ ludzka twarz może wyrażać bardzo różne emocje, które powinny ukazać się w prawdziwy i naturalny sposób. Dlatego moją rolą jako fotografa jest zadbanie nie tylko o wykonanie portretu biznesowego zgodnie ze sztuką, ale przede wszystkim o warunki, w jakich przyjdzie mi Cię portretować.


Jak wykonuję portret biznesowy?
Większość z moich klientów nie przepada za stawaniem przed obiektywem. Dlatego też od pierwszego kontaktu przeprowadzę Cię przez wszystkie etapy – od przygotowań do sesji po wybór optymalnych obrazów. Pomogę okiełznać stres, który może się pojawić w pierwszym momencie. Stosuję tu autorską metodę – potrafię wydobyć z każdej osoby to, co prawdziwe i naturalne. Co więcej, obrazy, które tworzę, nie są nadmierne wyretuszowane, co bardziej podkreśla ich prawdziwość.
Ważne dla mnie jest to, aby człowiek na zdjęciu wyglądał korzystnie, a jednocześnie był rozpoznawalny w kontakcie twarzą w twarz.
Na etapie przygotowania do sesji służę radą i pomocą. Podpowiadam, jakie stroje warto zabrać na sesję oraz jak przygotować się do zdjęć. Odpowiednio dobrana stylizacja ma pasować do charakteru pracy i stanowiska, na które aplikujesz. Ma pomóc w budowaniu dobrego wrażenia, ale nie jest głównym tematem zdjęcia i nie powinna dominować. Pamiętaj, że właściwie dobrany strój wpływa też na to, jak czujesz się przed obiektywem.
Poczytaj też: 7 sekretów udanych portretów biznesowych
Wyraźnie zaznaczam: mam dla Ciebie czas. To oznacza, że w dniu sesji jestem skupiony na Tobie i działamy do momentu, gdy otrzymane obrazy spełnią Twoje oczekiwania. Ale uspokajam – przez ponad 25 lat doskonalę sposób pracy z osobą portretowaną. Dzięki temu mam wiedzę i doświadczenie, jak osiągnąć doskonały efekt w krótkim czasie.
Na bieżąco udzielam rad, jak pozować, co robić, aby się rozluźnić, na co zwrócić uwagę. Wspólnie oceniamy zdjęcia, co pozwala na szybkie wprowadzanie poprawek, np. zmiany stroju, ułożenia ciała czy wyrazu twarzy.
Pamiętaj, że ja tylko asystuję w wyborze najmocniejszych ujęć. Wyboru portretów w trakcie sesji dokonujesz Ty! Gotowe zdjęcia to efekt wcześniej ustalonych celów wizerunkowych.
Podsumowując: warto zadbać o to, by wizerunek harmonizował z doświadczeniem zawodowym. To cel, który ma zrealizować profesjonalny portret biznesowy.
Porozmawiajmy o Twoich potrzebach wizerunkowych.
_____________________________________________________
[1]Willis J., Todorov A. (2006). First impressions: Making up your mind after a 100-ms exposure to a face. Psychological Science, 17, 592–598.
[2]Judith H. Langlois, Jean M. Ritter, Lori A. Roggman, and Lesley S. Vaughn (1991) Facial Diversity and Infant Preferences for Attractive Faces. Developmental Psychology, 27(1), 79–84.
[3]Irene Hanson Frieze, Josephine E. Olson, June Russell (1991).Attractiveness and Income for Men and Women in Management. Journal of Applied Social Psychology 21, 1039-57