Profesjonalne zdjęcia biznesowe: Człowiek – Narzędzia – Wizja w pracy fotografa
Tworzenie profesjonalnych zdjęć biznesowych to za każdym razem ogromna odpowiedzialność i wyzwanie dla wykonującego je fotografa. Ale także radość i entuzjazm! Bo przecież każdy klient to niepowtarzalna osobowość o unikalnych cechach charakteru, których zobrazowanie za pomocą portretu biznesowego jest fascynującą podróżą w odkrywanie nowo poznanego człowieka. Jak wygląda to od zaplecza?

Aby powstał portret biznesowy, profesjonalny fotograf biznesu powinien dostrzegać indywidualność i niepowtarzalność fotografowanej osoby, a także rozumieć, co z niej wynika zarówno w podejściu do klienta, jak i podczas wykonywania zdjęcia. W tym artykule pragnę przybliżyć kulisy powstawania profesjonalnych zdjęć biznesowych oraz zaprezentować dokładnie podejście, jakie profesjonalnemu fotografowi powinno towarzyszyć podczas ich realizacji.
Kto się kryje za obiektywem aparatu?
Kiedy poszukujemy fotografa do portretu biznesowego, towarzyszą nam często pytania w rodzaju: Kim jest osoba kryjąca się za obiektywem? Czy jest to profesjonalista, któremu mogę zaufać? Czy spełni moje oczekiwania i weźmie pod uwagę wszystkie kwestie, na których mi zależy?
Bardzo dobrze, że zadajemy sobie te pytania. Podczas sesji zdjęciowej pragniemy znaleźć się pod opieką specjalisty, który zna się na rzeczy; zapewni poczucie bezpieczeństwa, zrozumienia oraz satysfakcji z otrzymanego rezultatu. Dzięki pytaniom, jakie sobie zadajemy, proces wyboru profesjonalisty ma większą szansę powodzenia.
Czy w wykonaniu profesjonalnego zdjęcia biznesowego przede wszystkim liczy się doświadczenie fotografa? Gdybym odpowiedział, że tak, byłoby to zbyt duże uproszczenie. W moim przypadku 25-letnie doświadczenie bez wątpienia pomaga i wpływa na sposób pracy z klientem. Ale doświadczenie to nie wszystko. To może pasja jest najważniejsza? Byłoby to banalne stwierdzenie, choć dobrze brzmiące. Przecież oczywiste jest, że za 25-letnim doświadczeniem w tworzeniu profesjonalnego portretu biznesowego kryje się zamiłowanie do fotografii i obrazu, wynikające z pasji do zdjęć. W takim razie, na jaką szczególną cechę należy zwrócić uwagę podczas wyboru fotografa? Moja odpowiedź to: ciekawość ludzi.
Jak wspomniałem na początku, każdy człowiek jest niepowtarzalny. Ale żeby uchwycić w portrecie biznesowym rys niepowtarzalności, fotograf powinien lubić ludzi, czerpać przyjemność z kontaktu z nimi, być spostrzegawczy, wrażliwy na niuanse oraz mieć umiejętność słuchania, zadawania pytań i odpowiadania na nie. W ten sposób jasno skomunikowane po obu stronach potrzeby i wymagania pozwolą stworzyć atmosferę wzajemnego porozumienia i zaufania.
Są osoby, których obiektyw onieśmiela. Nie czują się przed nim pewnie. Dobrze, aby fotograf był tego świadom i potrafił wyjść naprzeciw takiej sytuacji, udzielając fachowej pomocy i profesjonalnej porady, dzięki którym miejsce onieśmielenia zajmą pewność, otwartość i naturalność. W dobrej atmosferze sesja zdjęciowa może przeobrazić się w nowe, wręcz magiczne doświadczenie nie tylko dla fotografa, ale – co ważniejsze – także dla fotografowanej osoby i w rezultacie zaowocować wyjątkowymi zdjęciami.
Sprawdź 5 rzeczy, na które warto zwrócić uwagę, wybierając fotografa
Za jakim aparatem ukrywa się fotograf?
Portrety biznesowe to przede wszystkim człowiek, jego historia i atmosfera podczas sesji zdjęciowej. Ale czy synergia tych trzech elementów byłaby możliwa do uchwycenia bez sprzętu fotograficznego? Uśmiecham się. Bez sprzętu fotograficznego moglibyśmy wtedy mówić nie o fotografii, lecz o malarstwie.
Sprzęt fotograficzny oraz umiejętne posługiwania się nim to nieodzowne atrybuty profesjonalnego fotografa w realizacji portretów biznesowych. Aby fotograf mógł w pełni skupić uwagę na osobie fotografowanej, nie mogą go rozpraszać kwestie techniczne, takie jak obsługa aparatu. Tu potrzebna jest pewność, biegłość i płynność obsługi. Brak pewności wpływa na komfort pracy, czas trwania i przebieg sesji, a tym samym na jakość zdjęć. Dlatego profesjonalny fotograf powinien:
- znać swój sprzęt fotograficzny, aby nigdy nie zawahać się go użyć;
- być zawsze przygotowanym na nieoczekiwane sytuacje techniczne
- i mieć w zanadrzu więcej niż jeden aparat, lampę czy obiektyw.
W moim przypadku niezawodność sprzętu fotograficznego odgrywa priorytetową rolę podczas wykonywania profesjonalnych zdjęć biznesowych. Przed przystąpieniem do sesji najpierw szczegółowo ją planuję, biorąc pod uwagę wszystkie kwestie techniczne. Wszystko to po to, aby w trakcie zdjęć skupić się wyłącznie na osobie fotografowanej i celu wizerunkowym zdjęć, jakie mają powstać. Stosuję całą gamę różnych aparatów: od aparatu wielkoformatowego SINAR przez średni format PHASEONE do małoobrazkowego Canon, a wybór aparatu uzależniam od zastosowania, charakteru portretu i planu sesji zdjęciowej. To samo dotyczy oświetlenia. Aby osiągnąć optymalny efekt wizerunkowy, postawiłem na lampy Profoto, które w mojej opinii są najlepszym oświetleniem błyskowym na rynku.
Zobacz, jak wygląda sesja biznesowa w plenerze
Nadmiarowa liczba aparatów, lamp i obiektywów to mój standard gwarantujący ciągłość i efektywność sesji, a tym samym optymalne zagospodarowanie cennego czasu, jaki klient przeznaczył na zrobienie zdjęć.
Lampy, aparat, szkiełko i…
Świadomość narzędzi, ich możliwości technicznych, jak i sposobu ich użycia, jest podstawą do uzyskania zdjęć najwyższej jakości. Ale o rezultacie artystycznym i wizerunkowym fotografii, o jej niepowtarzalności, całokształcie i wyrazie, decyduje jeden element, który jest nie do zdobycia, kupienia czy powielenia. To ludzkie oko.
Ludzkie oko wręcz błyskawicznie (mogę tu napisać, że w „mgnieniu oka”) wychwytuje niezliczoną ilość szczegółów, układa detale w kompletny obraz i definiuje ujęcie. To wprawne oko fotografa decyduje o estetyce i wrażeniu, jakie wywołuje zdjęcie. Dlatego w całym procesie tworzenia profesjonalnych fotografii tak istotną rolę odgrywa zmysł artystyczny fotografa, jego poczucie estetyki, formy i kształtu.
Podsumowując
Tworzenie profesjonalnych zdjęć biznesowych to złożona, pełna wyzwań podróż przez wszystkie aspekty fotografii wizerunkowej, na którą składają się osobowość i historia fotografowanej osoby, atmosfera podczas sesji, biegłość posługiwania się sprzętem fotograficznym najwyższej jakości oraz zmysł estetyczny wprawnego oka.
Rezultat? Udana współpraca, satysfakcja i efekt w postaci niepowtarzalnego zdjęcia.
PS Jeśli zależy Ci na dobrze wykonanym zdjęciu biznesowym i rezultatach, o których wspominam wyżej, zapraszam do kontaktu. Porozmawiajmy o Twoich potrzebach wizerunkowych.