Historie opowiedziane w portrecie – Elżbieta Towarnicka
27 kwietnia 2017 r. w ramach cyklu fotograficznego “Historie opowiedziane w portrecie”, realizowaliśmy w Krakowie sesję portretową światowej sławy polskiej sopranistki – Elżbiety Towarnickiej.





Portret to zapis energii człowieka w trakcie sesji fotograficznej. Portretując gwiazdy formatu Elżbiety Towarnickiej zawsze imperatywem jest dla mnie sprawne przeprowadzenie zdjęć. Na ogół wszystko jest zaplanowane w najmniejszych szczegółach.
Tak było i tym razem, więc zdjęcia przebiegły bardzo sprawnie. Łatwo nawiązaliśmy nić porozumienia, a o zaplanowanej porze byliśmy już po sesji. Pani Elżbieta Towarnicka ma doświadczenie w pracy z obiektywem, ale jak wiele osób nie wierzy w to, że na zdjęciach można wyjść pięknie. Ja jestem innego zdania. Efekty naszej pracy możecie zobaczyć poniżej.
Zaraz po zakończeniu zdjęć okazało się, że kolejna sesja przesunęła się na później, co dało mi szansę na ciekawą rozmowę z Panią Elżbietą. Diva okazała się być bardzo ciepłą i dostępną osobą. Trudno było nam zakończyć rozmowę. Takie chwile, w trakcie których mam możliwość porozmawiać z fotografowanymi osobami, to wielka premia w mojej pracy i coś, co napędza mnie do dalszego działania.
Sesja towarzyszyła spotkaniu wspominkowemu poświęconemu Piotrowi Skrzyneckiemu w 20. rocznicę jego śmierci, na który zaprosili Artyści i Przyjaciele z “Piwnicy pod Baranami” do kawiarni Vis-à-Vis na Rynku Głównym, aby zaśpiewać utwór “Konwalie, bzy albo pet” napisany tuż po jego odejściu (Jan Kanty Pawluśkiewicz – muzyka, vocal; Jan Nowicki – słowa, vocal; Grzegorz Turnau – vocal; Elżbieta Towarnicka – sopran).
Sesja odbyła się nieopodal Vis-à-Vis w mobilnym studiu fotograficznym w Cafe Restaurant “Europejska” w Krakowie.
Make-up wykonała: Zuza Zakrzewska.
Organizacja sesji: Monika Muracka.
Za wsparcie w realizacji zdjęć dziękujemy szczególnie managerowi Artystki Wiktorowi Czajkowskiemu.
Biografia
Elżbieta Towarnicka (sopran) urodziła się we Wrocławiu. Pochodzi z artystycznej rodziny, jej dziadek, Piotr Towarnicki był organistą, jej siostra, Alina Towarnicka-Niedźwiedź przez lata pracowała jako primabalerina Opery Krakowskiej, a Eugeniusz Towarnicki (dalszy krewny) jest autorem znanego wśród flecistów podręcznika “Szkoła na flet”. Obdarzona absolutnym słuchem muzycznym już w trakcie studiów w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej (obecnie Akademia Muzyczna w Krakowie) rozpoczęła współpracę z Operą Krakowską (wówczas działającą pod nazwą Krakowski Teatr Muzyczny oraz Opera i Operetka w Krakowie), gdzie wkrótce zaczęła kreować główne partie sopranowe w takich operach, jak “Cyganeria”, “Tosca” Giacomo Pucciniego, “Poławiacze pereł” Georgesa Bizeta, “Traviata” Rigoletto Giuseppe Verdiego, “Wolny strzelec” Carla Marii von Webera, “Król Roger” Karola Szymanowskiego, “Orfeusz i Eurydyka” Christopha Willibalda Glucka, “Dydona i Eneasz” Henry’ego Purcella.
Jeszcze przed uzyskaniem dyplomu krakowskiej PWSM została laureatką I Ogólnopolskiego Konkursu im. Adama Didura w Bytomiu (III nagroda oraz nagroda Zarządu Głównego Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków za najlepsze wykonanie utworów Wolfganga Amadeusa Mozarta). Dokonała licznych nagrań dla potrzeb Polskiego Radia oraz wydawnictw płyt analogowych. Dwukrotnie nominowana była do Nagrody Polskiego Przemysłu Fonograficznego Fryderyk.
Obecnie Elżbieta Towarnicka współpracuje ze wszystkimi filharmoniami w Polsce, regularnie koncertuje w największych salach Anglii, Argentyny, Austrii, Belgii, Chin, Chorwacji, Czech, Francji, Grecji, Hiszpanii, Japonii, Kanady, Litwy, Macedonii, Niemiec, Rosji, Stanów Zjednoczonych, Szwecji, Ukrainy i Włoch (m.in. w legendarnej La Scali). Dokonała wielu nagrań muzyki współczesnej podczas współpracy z wybitnymi kompozytorami: Krzesimirem Dębskim, Henrykiem Mikołajem Górecki, Janem A.P. Kaczmarkiem, Wojciechem Kilarem, Eugeniuszem Knapikiem, Zygmuntem Koniecznym, Michałem Lorencem, Jackiem Ostaszewskim, Krzysztofem Pendereckim, Zbigniewem Preisnerem i Innymi.
Szersza publiczność zna jednak Elżbietę Towarnicką przede wszystkim z muzyki filmowej – wykonanie muzyki do filmów: “Avalon” (reż. Mamoru Oshii), “De Aegypto” (reż. Jolanta Ptaszyńska), “Dekalog”, “Podwójne życie Weroniki”, “Trzy Kolory – Czerwony i Niebieski” (reż. Krzysztof Kieślowski), “Prominent” (reż. John Irvin), “Kartka z podróży” (reż. Waldemar Dziki), “Mała Vilma” (reż. Marta Meszaros), “Kolos” (reż. Witold Leszczyński), “Oliver, Oliver” (reż. Agnieszka Holland), “Pokój Saren” (reż. Lech Majewski), “Quartet in 4 movements” (reż. Lucia Rikaki), “Weiser” (reż. Wojciech Marczewski). Dodatkowo utwory w wykonaniu artystki zostały wykorzystane w filmach: “Drzewo życia” (reż. Terrence Malick), “Ono” (reż. Małgorzata Szumowska), “Papusza” (reż. Joanna Kos-Krauze i Krzysztof Krauze), “Wielkie piękno” (reż. Paolo Sorrentino). W repertuarze artystki ważne miejsce zajmuje też twórczość Jana Kantego Pawluśkiewicza [m.in.: “Apimondia Mater” (1987), “Nieszpory Ludźmierskie” (1992), “Harfy Papuszy” (1994), “Amat vita” (1998), “Droga, miłość, życie” (1999), “Ogrody Jozafata” (2002), “Przez tę ziemię przeszedł Pan” (2005), “Weneckie opowieści o piekle i raju” (2008), “Radość Miłosierdzia” (2009) i Inne].
Albumy z jej głosem sprzedają się w wielotysięcznych nakładach na całym świecie, co stawia artystkę w czołówce najlepszych i najbardziej utytułowanych śpiewaczek.
Więcej informacji na temat Artystki, aktualności dotyczące koncertów z jej udziałem oraz wydawnictw można śledzić na stronie: towarnicka.com oraz na oficjalnym Fanpage: facebook.com/etowarnicka.
Przesyłając link do oficjalnego teledysku utworu “Konwalie, bzy albo pet” (KLIK), zapraszam do obejrzenia zdjęć portretowych pozostałych Artystów wykonanych tego dnia w Krakowie: