Zdjęcia, które wygrywają wybory – jakiego zdjęcia do kampanii wyborczej potrzebujesz?
W polityce wiele się zmienia na przestrzeni lat, ale jedno pozostaje niezmienne: ludzie głosują nie tylko sercem lub rozumem, ale też oczami. Kiepskie zdjęcie do kampanii wyborczej może zaprzepaścić szansę na wygraną. Z drugiej strony, dobry portret może sprawić, że niezdecydowani wyborcy wybiorą właśnie Ciebie. Żeby tak się stało, fotografia wyborcza powinna spełniać kilka zasad, a przede wszystkim budować pozytywne skojarzenia.
Wybory to moment, kiedy musisz przekazać swoją misję w najbardziej bezpośredni sposób. Jakie wartości reprezentujesz? Jakie masz priorytety? Co chcesz powiedzieć swoim wyborcom? Oczywiście, możesz to zrobić za pośrednictwem różnych kanałów komunikacji, tworzyć opasłe wypowiedzi w mediach społecznościowych czy też pisać długie listy do mieszkańców. Wszystko to jednak może okazać się nieskuteczne, jeśli nie będzie to szło w parze z budowaniem pozytywnego wizerunku. Jednym z jego elementów jest profesjonalne zdjęcie do kampanii wyborczej.

Zdobądź przewagę z pomocą zdjęcia
To, co piszę, może wydawać się na wyrost… Jak to, zdjęcie ma pomóc wygrać wybory? Ano właśnie! Zdjęcie to nie tylko sposób prezentacji, ale forma przekazu, która może mieć istotny wpływ na wynik wyborów. Profesjonalne, przemyślane zdjęcie może budować pozytywne skojarzenia, ułatwiając wyborcom identyfikację z kandydatem. To ogromna szansa na zbudowanie pierwszego dobrego wrażenia, które odgrywa kluczową rolę w zdobywaniu zaufania wyborców. I są na to badania!
Badanie psychologa Alexandra Todorova z Uniwersytetu Princeton wykazało, że ludzie oceniają innych na podstawie zdjęcia lub samego patrzenia na człowieka. Co więcej, wystarczy im zaledwie 100 milisekund, aby ocenić czyjąś atrakcyjność; czy jest kompetentny, wiarygodny, budzi zaufanie lub jest agresywny. Wystarczy więc krótki czas, by wydać osąd o danej osobie wyłącznie na podstawie obserwacji, przy czym dzieje się to intuicyjnie i automatycznie. Dlatego w przypadku zdjęć polityków ważny jest nie tylko garnitur i odpowiednia poza ciała, co właśnie twarz i mimika.
Więcej o roli zdjęć w pierwszym wrażeniu we wpisie: Szukasz pracy? Zadbaj o profesjonalny portret biznesowy
Ludzie mają tendencję do szybkiego formułowania pozytywnych lub negatywnych ocen wobec innych na podstawie wyglądu zewnętrznego. Nie bez powodu mówi się, że „jak cię widzą, tak cię piszą”. Jeśli zdjęcie będzie niskiej jakości, niechlujne, nieostre, to jaką informację będzie niosło? Jak będzie świadczyć o Tobie jako przyszłym polityku?
Wykorzystaj moc przekazu!
Wybory to nie jest jedna chwila, kiedy tylko idzie się do urny i oddaje głos. To proces, w którym zapoznajemy się z profilem konkretnego kandydata, sprawdzamy jego program, a nawet udajemy się na zorganizowane spotkania. To Twoja szansa, aby przekonać do siebie wyborców! Nie może się to odbyć bez profesjonalnej sesji zdjęciowej i pokazania swojej prawdziwej twarzy. Zwłaszcza że to właśnie zdjęcie jest często pierwszym kontaktem z wyborcami – pojawia się na plakatach wyborczych i banerach w przestrzeni miejskiej, na ulotkach, stronach www itd. Często od niego zależy, czy pójdą oni dalej, tj. czy zainteresują się Twoją osobą i Twoim programem.
Fotografia ma nie tylko dobrze prezentować kandydata, ale przede wszystkim komunikować jego cechy i wartości. Nie powinna ginąć w tłumie, ale go wyróżniać. Dobre zdjęcie portretowe podkreśla pewność siebie, zaangażowanie i profesjonalizm, co pomoże przyciągnąć elektorat.

Warto pamiętać: Zdjęcie to nie tylko obraz, to narzędzie komunikacji, które może przekazać więcej niż tysiąc słów. To ono mówi wyborcom, kim jesteś, zanim wypowiesz choćby jedno słowo. W świecie, gdzie każdy ma głos, to właśnie obraz staje się Twoim najmocniejszym atutem.
Mówi się, że każde zdjęcie niesie ze sobą historię. W przypadku zdjęcia polityków prędzej powiedziałbym, że niesie obietnicę. Obietnicę zmian i spełnienia oczekiwań społecznych. To dlatego ważne jest, aby zdjęcie podkreślało z jednej strony wspólnotowość (mówiło: „jestem Twoim kandydatem”), a z drugiej sprawczość, czyli podkreślało energię i skuteczność działania. W połączeniu z dobrym hasłem wyborczym może być to Twoim przepisem na sukces.
Jak się przygotować do sesji wyborczej?
Kiepskie zdjęcie może zrujnować kampanię. Chodzi tu nie tyle o aspekty techniczne, ile o to, jak zostaniesz zaprezentowany. Dlatego w tym akapicie przybliżę to, jak należy fotografować kandydatów oraz jakie są ogólne zasady przygotowywania sesji wizerunkowych, dzięki czemu łatwiej Ci będzie przygotować się do zdjęć.
Notatka: Ta część artykułu powstała we współpracy z Sergiuszem Trzeciakiem, politologiem, prawnikiem i specjalistą od marketingu politycznego, który na co dzień doradza politykom w zakresie komunikacji strategicznej i public affairs.
Przed samą sesją fotograficzną należy pamiętać o następujących sprawach:
- Bądź wyspany i wypoczęty. Zmęczenie jest dobrze widoczne na zdjęciach, a bardzo trudne do zamaskowania.
- Nie opalaj się minimum trzy dni przed sesją. Skóra może być wtedy zaczerwieniona, podrażniona i wyglądać na zmęczoną.
- Zadbaj o włosy i paznokcie. Najlepiej odświeżyć swój wygląd u specjalisty na kilka dni przed sesją.
Potrzebujesz więcej wskazówek? Sprawdź: 7 sekretów udanych portretów biznesowych
1. Zdjęcia kandydata (pana polityka) w kilku strojach
Zdjęcia polityka to nie tylko jeden dobry portret, pokazujący, kim jesteś i na co chcesz zwrócić uwagę wyborców. To cała sesja, w rezultacie której powstaje kilka zdjęć, do różnego wykorzystania, np. na stronie www, na banery wyborcze, plakaty i gazetki, na spotkanie z wyborcami itd.
Zdjęcia polityków do kampanii wyborczej wykonuje się w przynajmniej kilku strojach:
- ciemny garnitur, biała lub jasna koszula i ciemny krawat;
- ciemny garnitur, biała lub jasna koszula, bez krawata;
- ciemny garnitur, dowolna koszula, z krawatem i bez krawata;
- marynarka, koszula, bez krawata;
- koszulka (może być ich kilka).
Wskazówka: Na sesję najlepiej przynieść przynajmniej 3 garnitury, 1-2 marynarki, 5 koszul i 5 krawatów, aby móc swobodnie je zestawiać ze sobą i dobrać odpowiednio do zdjęcia.


2. Zdjęcia kandydatki (pani polityk) – kilka zasad
Garderoba pani polityk kojarzona jest głównie z marynarką, która jest zestawiona ze spódnicą bądź spodniami. Do sesji fotograficznej na plakat i materiały wyborcze należy szczególnie zadbać o to, aby każdy z tych elementów był odpowiednio dobrany zgodnie z zasadami dress code’u.
Kandydatki do wyborów powinny do sesji na plakat i kampanii przygotować:
- prostą marynarkę bądź żakiet, dopasowane do figury, bez zdobień;
- spódnicę o prostym, ołówkowym kroju, która kończy się tuż pod lub nad kolanem;
- sukienkę biznesową o klasycznym kroju;
- bluzkę o jak najbardziej klasycznym i skromnym kroju, tj. bez głębokiego dekoltu i bez odsłoniętych ramion;
- koszulę z długim rękawem lub takim na 3/4 długości;
- spodnie długie, z wyraźnym kantem, o niezbyt luźnym fasonie;
- rajstopy o cielistym i neutralnym kolorze (nude).
Wskazówka: Szczególnie polecane są zestawienia w kolorze niebieskim, granatowym i szarym, ponieważ takie przez specjalistów zajmującymi się psychologią kolorów wskazywane są jako te, które wzbudzają najwięcej zaufania i mogą pomóc w kreowaniu politycznego wizerunku, nie tylko paniom polityk, ale tez panom.
3. Konsultacja ze stylistą
Zalecam opcjonalną konsultację ze stylistą jeszcze przed zamówieniem sesji fotograficznej. Profesjonalny stylista pomoże dobrać optymalne zestawy kolorystyczne (m.in. garnitur – koszula).
O roli stylisty w sesji poczytasz tu: Stylizacja – istotny element profesjonalnego wizerunku
4. Wizażystka
W czasie sesji powinna być obecna wizażystka, która zrobi odpowiedni makijaż. Może być to ta sama osoba, która zajmie się stylizacją, o której mowa powyżej.
Poczytaj więcej: Makijaż w sesji wizerunkowej – dlaczego warto?
5. Zdjęcia wyborcze w kilku pozach
W przypadku zdjęcia do kampanii wyborczej najważniejsza jest naturalność. Dlatego nie zaleca się stawać na baczność czy też przyjmować poważnej miny. Ze względu na to, że spore znaczenie ma tu mowa ciała, która powinna być otwarta, nie należy krzyżować rąk ani chować je za plecami. Zachowujemy swobodną postawę i naturalny wyraz twarzy.
Podczas sesji fotograficznej kandydatów i polityków wykonuję zdjęcia w kilku pozach:
- na stojąco i na wprost aparatu, z rękoma wzdłuż tułowia;
- na stojąco, ale z profilu, z rękoma wzdłuż tułowia;
- na stojąco, luźna postawa, ręce w kieszeniach (dopuszczalne w trakcie zdjęć w marynarce i bez krawata);
- z lekkim i z szerszym uśmiechem;
- na siedząco, z ręką delikatnie podpierającą brodę;
- na siedząco, za biurkiem, przed laptopem.
Zdjęcia z profilu dobrze prezentują się na stronach www i nie raz sztab lub kandydat dostarcza konkretne wytyczne, jak je przygotować. Zwykle wykonuje się je z zamiarem przycięcia, by nie było widać rąk, dlatego należy szczególnie zadbać o dobry kadr i pozę (nie powinna być przekrzywiona). Warto wypróbować różne kąty, aby znaleźć optymalne ułożenie ciała. Oczywiście można wykonać wiele dodatkowych zdjęć, z różnie ułożonymi rękoma, aby później wybrać to najlepsze.

6. Różne formaty, zawsze doskonała jakość
Na koniec warto wspomnieć o tym, jakie zdjęcia do kampanii się nadają. Otóż nadają się tylko te, które mają wysoką jakość. Zdarza się, że na pierwszy rzut oka wyglądają dobrze, ale po przybliżeniu i wycięciu twarzy widać rozmycie. Media dość często przycinają zdjęcia w ten sposób ze względu na ograniczoną ilość miejsca przeznaczonego na grafikę. Problem zaczyna się również wtedy, kiedy materiały wyborcze trzeba wydrukować. Drukarnia ma swoje wymogi, więc zdjęcie musi być czytelne i nadawać się do druku (jest to szczególnie ważne w przypadku plakatów). Ale uspokajam – jeśli skorzystasz z moich usług, masz gwarancję, że takie niespodzianki Ci nie grożą.
Dlaczego warto zamówić sesję właśnie u mnie?
Jako profesjonalny fotograf biznesowy wiem, jak fotografować, aby wyciągnąć z kandydata jego najlepsze cechy i podkreślić jego przekaz do wyborców. Większość polityków wystąpienia publiczne ma we krwi i przez to też spokojnie odnajduje się przed obiektywem aparatu. Ale nie zawsze tak jest, w końcu jesteśmy tylko ludźmi. W swojej codziennej pracy udowadniam, że nawet „niefotogeniczne” osoby mogą prezentować się na zdjęciach bardzo dobrze, a przy tym autentycznie i naturalnie.

Fotografuję kandydatów do wyborów samorządowych, do parlamentu, sejmu i senatu; bezpartyjnych i partyjnych; biznesmenów, społeczników i polityków. Tworzę efektywne portrety, które podnoszą szanse na wygraną w wyborach.
Pomogę Ci dotrzeć do wyborców!
Pomogę Ci w skutecznej kampanii wyborczej, niezależnie od tego, gdzie startujesz i kandydujesz – usługę prowadzę na terenie całej Polski i mogę zrobić zdjęcia w Twojej lokalizacji.
Wspólnie zadbamy o to, aby Twoje zdjęcie do wyborów było tak samo przemyślane jak Twoja kampania.
Zacznijmy od rozmowy. Zapraszam Cię na 20-minutową konsultację wideo. Doradzę Ci, jak najlepiej się przygotować, żeby wyciągnąć z Twoich portretów maksimum efektu. Wybierz termin poniżej.