Portrety biznesowe – 5 rzeczy, na które warto zwrócić uwagę wybierając fotografa
Przeglądając zasoby Internetu, natkniesz się na oferty wielu osób zajmujących się fotografią biznesową. Zwykle przy szukaniu zwraca się uwagę na to, aby otrzymać jak najlepszą usługę w zakładanym budżecie. Niektórzy szukają jak najtańszych zdjęć. Jednak to nie cena powinna wpływać na wybór. W takim razie co? W 5 punktach podpowiadam, na jakie rzeczy powinno zwrócić się uwagę przy wyborze fotografa do sesji biznesowej.

Wybór specjalisty, któremu powierzysz zrobienie sesji biznesowej, może być nie lada wyzwaniem. Wszystko przez mnogość ofert i cenników. Ale to nie wszystko. Różnice dotyczą jakości portretów – przy nich warto zwrócić uwagę na szczegóły, które omawiam poniżej.
1. Zastosowanie portretu biznesowego
Portrety zamieszczane są w różnych miejscach, tj. na stronach internetowych, w mediach społecznościowych, w CV, na wizytówkach itd. W portrecie – również biznesowym – zawsze najważniejszy jest człowiek. Zwykle portret ma za zadanie wywrzeć jak najlepsze pierwsze wrażenie na obserwatorze. Nie tyle powinien prezentować osobę korzystnie, ile wywoływać pozytywne emocje oraz budzić zaufanie do osoby portretowanej.



Sesja biznesowa to również doskonały sposób na budowanie, zmianę lub ocieplenie wizerunku, np. może podkreślić sprawczość lub wspólnotowość. Dobry portret ma od początku wyraźnie zdefiniowany kierunek wizerunkowy.
Dowiedz się, dlaczego potrzebujesz fotografii biznesowej
2. Mowa ciała
Wprawdzie zdjęcia biznesowe rządzą się własnymi prawami (muszą być dopracowane i profesjonalne), ale to nie oznacza, że mają być niekorzystne. To, na co wręcz należy zwrócić uwagę, to mowa ciała osoby portretowanej. Czy postawa jest naturalna? Jak prezentuje się mimika?

Czasami portrety pokazują osoby w zamkniętych pozach, z grymasem na twarzy, który nie budzi zaufania. Takie portrety implikują brak naturalności i komfortu. Czy miałbyś ochotę poznać tak zaprezentowane osoby „na żywo”? Wydaje mi się, że nie. Tym bardziej nie będziesz chciał, aby inni odbierali tak Ciebie. Dlatego przy wyborze fotografa ważna jest ocena jego portfolio pod kątem sposobu prezentacji osób.
Profesjonalny fotograf zadba o to, aby sesja biznesowa przebiegła w komfortowych warunkach. Tu nie liczy się tylko dobry sprzęt i umiejętność robienia zdjęć, ale przede wszystkim biegłość i płynność obsługi. Brak pewności siebie i swobody u osoby fotografowanej wpływa na przebieg sesji i finalnie na jakość zdjęć. Dlatego też dbam o każdy etap sesji firmowej, podpowiadam, jak najlepiej się ustawić, uśmiechać, gdzie patrzeć itd. Dzięki temu masz pewność, że Twój portret biznesowy (lub Twoich pracowników) wzbudzi tylko pozytywne skojarzenia.


Więcej o roli fotografa napisałem we wpisie: Profesjonalne zdjęcia biznesowe – człowiek, narzędzia, wizja
3. Obróbka, makijaż, fryzura, ubranie
Obróbka fotograficzna portretu biznesowego powinna być ograniczona do minimum. Pamiętaj, że portret biznesowy jest dokumentem i ma ułatwić rozpoznanie osoby ze zdjęcia w realnym świecie. Dlatego zdjęcie powinno być jak najbardziej prawdziwe. Nie oznacza to jednak, że nie powinno się do sesji przygotować – wręcz przeciwnie.

Przed sesją dobry fotograf przypomni o kilku ważnych szczegółach dotyczących przygotowania stroju, fryzury i make-upu. Co więcej, może współpracować ze sprawdzonym artystą – wizażystą, który odpowiednio przygotuje do zdjęć. Jest to o tyle istotne, że makijaż nie powinien zwracać nadmiernej uwagi. Nieumiejętnie dobrany do typu urody i zbyt intensywny wygląda groteskowo. Cera na zdjęciach powinna wyglądać naturalnie, mieć rzeczywistą fakturę, a nie przypominać reklamę środków kosmetycznych z odrealnioną i wygładzoną w Photoshopie skórą.
Ponadto należy zadbać o strój, który nie powinien przykuwać nadmiernie uwagi. Niedopasowane ubrania nie wyglądają dobrze. Gdy portret obejmuje całą postać, nogi pań korzystniej prezentują się w cielistych pończochach / rajstopach – zakrywamy dzięki nim niedoskonałości skóry. Do tego należy zadbać o fryzurę (najlepiej odświeżyć ją u fryzjera zaraz przed sesją), a panowie dodatkowo zadbać o zarost.

Poczytaj też: Szukasz pracy? Zadbaj o profesjonalny portret biznesowy
4. Zamysł portretu
Portret powinien być dopasowany do jego funkcji. Portretowane biznesowo osoby powinny wyglądać profesjonalnie, a nie uwodzić i czarować. Wprawdzie kontakt wzrokowy sprawia, że portret bardziej oddziałuje na odbiorcę, ale nie oznacza to, że spojrzenie ma być zalotne. Zwróć więc uwagę, jaki jest całościowy odbiór zdjęcia – czy każdy detal ma swoje miejsce i ze sobą współgra. Ważna jest również stosowność, która przejawia się odpowiedniej pozie i właściwym doborze elementów garderoby, makijażu, fryzury i rekwizytów (jak są).


5. Tło
Jednolite tło sprawdzi się w portretach na LinkedIn, gdzie miniaturka zdjęcia jest niewielka. Cera nie powinna się błyszczeć. Tło może również opowiadać historię. Dobrze, gdy w tym przypadku nie jest to przypadkowy widok, a świadomie i celowo dobrany element uzupełniający narrację.

Podsumowanie
To moim zdanie 5 najważniejszych punktów, które wyróżnią dobrego fotografa na tle innych. Zwracając na nie uwagę, minimalizujesz ryzyko dokonania niewłaściwego wyboru autora portretu. Jeśli sam nie jesteś w stanie ocenić na podstawie zdjęć lub oferty, co wchodzi w zakres usługi i czy fotograf pomoże przygotować się do sesji, zapytaj!
Porozmawiajmy o Twoich potrzebach wizerunkowych.