7 sekretów udanych portretów biznesowych – wskazówki dla pragnących budować profesjonalny wizerunek

Zdjęcie profilowe, które wybieramy na Linkedin i inne portale biznesowe, ma ogromne znaczenie. Należy zdawać sobie sprawę, że jest ono nie tylko naszą wizytówką, ale przede wszystkim niezwykle skutecznym narzędziem do budowania profesjonalnego wizerunku. W tym artykule przedstawiam sekrety udanych portretów, które obejmują m.in. przygotowanie do sesji, pozowanie, ale też kilka kwestii, z których możemy nawet nie zdawać sobie sprawy.

Kamila Jankowska portret biznesowy kobiecy Ekspert w dziedzinie sadownictwa Fotograf Krzysztof Zaleski
Kamila Jankowska Ekspert w dziedzinie sadownictwa

Zanim zaakceptujemy fotografię profilową, powinniśmy mieć świadomość, że dobre zdjęcie portretowe będzie na nas pracować, ale wykonane nieprofesjonalnie – może poważnie nam zaszkodzić. Z tego względu warto się dowiedzieć jak ma wyglądać sesja biznesowa, jakie cechy posiada skuteczny portret biznesowy i jakich błędów należy się wystrzegać, gdy wybieramy się do fotografa. To wszystko omawiam w artykule.

Charakterystyka dobrego zdjęcia biznesowego

Na zdjęciach biznesowych, w przeciwieństwie do zwykłych fotografii liczy się każdy, nawet najdrobniejszy element. Ważna jest zarówno mimika twarzy, ułożenie ciała, nasza stylizacja, fryzura i makijaż, tło czy nawet drobne akcesoria. Jeżeli którykolwiek z powyższych elementów nie będzie spójny z resztą – istnieje ryzyko że odbiorca uzna nas za niewiarygodnych.

Przykład: gdy prezes dużej firmy (po którym spodziewamy się pewności siebie, niezależności, umiejętności sprawnego działania w stresowych sytuacjach) będzie miał na zdjęciu przerażoną minę lub sprawiał wrażenie nieobecnego, pomyślimy, że coś jest nie tak. Osoba na zdjęciu nie będzie dla nas przekonująca, nie zaufamy jej.

Musimy zdawać sobie sprawę, że zdjęcia biznesowe osób działających w różnych branżach mogą się znacznie różnić. Różnice zauważymy też w fotografiach biznesowych kobiet i mężczyzn działających w tej samej branży i zajmujących to samo stanowisko. Tylko profesjonalny fotograf ma wiedzę i doświadczenie pozwalające na wykonanie portretu biznesowego dla klienta z dowolnej branży.

Zobacz i porównaj, jak wygląda sesja biznesowa męska, a jak sesja biznesowa kobieca.

1. Sekret udanych portretów biznesowych: właściwa mimika twarzy

Sebastian Kamiński – Prezes zarządu BitPeak

Osoby decydujące się na wykonanie portretu biznesowego nie zawsze zdają sobie sprawę, jak istotna jest mimika twarzy. Powinna być ona spójna z naszym wizerunkiem, w przeciwnym wypadku odbiorca zdjęcia nie oceni nas pozytywnie. Niektórzy fotografowie starają się być oryginalni, prosząc swoich klientów o prezentowanie różnych, często niezbyt fortunnych wyrazów twarzy.

W przypadku nieudanych zdjęć biznesowych najczęstszymi błędami są między innymi:

  • Nazbyt sroga mina. To poważny błąd, zwłaszcza gdy prezentujemy zdjęcie w miejscach, takich jak Linkedin, gdzie będzie ono oglądane przez wiele osób, które nigdy nie widziały nas na żywo. Taka mimika może je odstraszyć, sprawić, że uznają nas za mało sympatycznych.
  • Nieobecne oczy. Jeżeli odbiorca zauważy, że nasze spojrzenie jest nieobecne, może dojść do wniosku, że nie podchodzimy do naszych obowiązków zawodowych poważnie, co z pewnością zrobi na nim złe wrażenie.
  • Przerażone spojrzenie. Jest to wielki błąd, zwłaszcza w przypadku zdjęć biznesowych. Na takich fotografiach powinna emanować od nas pewność siebie (niezależnie od tego, jakie piastujemy stanowisko). Niepewność, a wręcz przerażenie, z pewnością nie zachęcą nikogo do kontaktu z nami.
  • Twarz pozbawiona emocji, spojrzenie bez wyrazu – są tym, czego na zdjęciach biznesowych należy za wszelką cenę unikać. Taka mimika nie robi dobrego wrażenia i nie zachęca do bliższego kontaktu.

Sprawdź, ile kosztuje portret biznesowy

2. Ułożenie ciała. Pozuj jak supermodel… w świecie korporacji!

Basia Salamon portret biznesowy Prezes Excellence in Education fotograf Krzysztof Zaleski
Basia Salamon Prezes Excellence in Education

Ogromne znaczenie w przypadku zdjęć biznesowych ma także ułożenie ciała modela. Postawa osoby fotografowanej jest zauważalna natychmiast i wpływa na podświadomość odbiorcy.

Nie zamieszczam tu przykładowych zdjęć, jednak krótko opiszę najpowszechniejsze błędy:

  • Zgarbiona sylwetka. Garbienie się to problem znacznej części społeczeństwa. Musimy zdawać sobie sprawę, że osoba zgarbiona sprawia wrażenie niepewnej siebie i słabej, co z pewnością nie ujdzie uwadze odbiorcy. Pamiętajmy, że tylko wyprostowana sylwetka jest sygnałem pewności siebie i odwagi. Osobom wyprostowanym przypisujemy większą wiedzę i umiejętności.
  • Chowanie rąk za plecami. To wyjątkowo niefortunna postawa. Musimy zdawać sobie sprawę, że osoba chowająca ręce za plecami jest postrzegana jako ta, która coś ukrywa. Osoba oglądająca takie zdjęcie z pewnością nie zaufa naszym kompetencjom. Zapyta raczej o to, co mamy do ukrycia.
  • Przerysowane gesty. Teatralnie przerysowane, sztuczne gesty sprawiają, że nie jesteśmy wiarygodni dla odbiorcy. Taka postawa może wprowadzać dystans. Dla niektórych będzie wręcz odrzucająca. Sztuczność nie jest tym, co przekona do nas potencjalnych klientów i partnerów biznesowych.
  • Skrzyżowane ramiona. Jest to postawa obronna, którą bardzo często stosują osoby stające przed obiektywem aparatu. Dla odbiorcy jest to sygnał, że nie jesteśmy otwarci i pewni siebie. Krzyżując ramiona podświadomie bronimy się przed kontaktami ze światem zewnętrznym.

Poczytaj też o tym, jak wygląda praca fotografa biznesowego

3. Stylizacja w biznesie: kiedy garnitur spotyka haute couture!

Stylizacja to kolejny niezwykle ważny element zdjęcia biznesowego. Są fotografowie, którzy nie poświęcają jej wystarczającej uwagi.

Analiza zdjęć biznesowych pokazuje, że najpopularniejszymi błędami stylizacyjnymi są:

  • Zniszczone ubrania. Część osób pozujących do zdjęć biznesowych nie zwraca uwagi na to, że ich stroje są już nieco znoszone. Wszelkie zabrudzenia, uszkodzenia, przetarcia na rękawach są niemile widziane. Pamiętajmy, że odbiorca zdjęcia zauważy nawet niewielkie mankamenty na naszej odzieży.
  • Ubrania nieuprasowane. Pozując do zdjęć biznesowych, musimy mieć świadomość, że obiektyw aparatu jest w stanie podkreślać najdrobniejsze zagniecenia naszej odzieży. Nawet te, których prawdopodobnie nie zauważylibyśmy na żywo. Przed wyjściem na sesję upewnijmy się, że wszystkie elementy naszej garderoby są dobrze wyprasowane.
  • Noszenie ubrań w niewłaściwym rozmiarze. Zakładanie za dużych, źle leżących ubrań to domena mężczyzn. Panowie często zakładają ubrania stare, nie zwracając uwagi na to, że ich sylwetka zmienia się wraz z upływem czasu. Powszechnym błędem kobiet jest zakładania ubrań zbyt obcisłych, co wygląda równie źle. Strój perfekcyjnie dopasowany pod kątem rozmiaru jest w stanie ukryć wiele niedoskonałości naszej sylwetki.
  • Zły fason ubrań. Należy zdawać sobie sprawę, że nie wszystkie ubrania dostępne na sklepowych półkach są dla nas odpowiednie, nawet jeżeli są w naszym rozmiarze. Fason ubrań powinien być dostosowany do naszej sylwetki. W przeciwnym razie będziemy wyglądali źle.
  • Niska jakość tkanin. Na ubraniach nie należy oszczędzać, szczególnie gdy nasza pozycja zawodowa jest wysoka. Możemy mieć pewność, że uważny odbiorca dostrzeże, że mamy na sobie strój wykonany ze słabej jakości materiałów. Z pewnością nie zrobi to na nim dobrego wrażenia i będzie sprzeczne z wizerunkiem, jaki staramy się kreować.
  • Stylizacja niedopasowana do charakteru naszej pracy. Ogromnym błędem jest zakładanie do zdjęć ubrań, które są sprzeczne z dress code obowiązującym w naszym miejscu pracy. Nawet jeżeli czujemy się w takich strojach dobrze (bo na przykład eksponują one walory naszej sylwetki), będziemy odebrani nieprzychylnie.
  • Niefortunny dobór kolorów. Pamiętajmy, że właściwie dobrane kolory podkreślają naszą urodę i sprawiają, że wyglądamy dobrze. Jeżeli nie mamy wyczucia kolorów, poprośmy o pomoc stylistę. Ważne jest też, żeby unikać kolorów jaskrawych, które odwracają uwagę odbiorcy i stwarzają problemy przy obróbce graficznej.

Dowiedz się więcej o stylizacji do zdjęć jako istotny element profesjonalnego wizerunku

4. Magiczne triki w makijażu do zdjęć biznesowych: zmatuj i błyszcz!

Milena Inglot fotografia biznesowa doradca zarządu Inglot fotograf Krzysztof Zaleski
Milena Inglot – Doradca zarządu Inglot Sp. z o.o.

Niezależnie od tego, czy jesteśmy kobietami, czy mężczyznami – warto jest zadbać o makijaż do zdjęcia biznesowego. W przypadku panów zazwyczaj ogranicza się on do zmatowienia skóry (w tej sposób unikniemy nieestetycznego błyszczenia się). Panie muszą pamiętać, że dobrze dobrany makijaż podkreśli ich urodę i doda pewności siebie. Równocześnie niewłaściwie wykonany – zrobi złe wrażenie na odbiorcy.

Idealny makijaż do sesji biznesowej jest:

  • Stonowany. Unikajmy makijażu przerysowanego. Krzykliwe kolory, sztuczne brwi, bardzo mocne akcentowanie oczu i ust – być może sprawdzą się podczas karnawału. Pamiętajmy, że dobry makijaż to taki, który podkreśla naszą urodę. Zmienianie rysów twarzy czy powiększanie ust są w tym przypadku nie na miejscu.
  • Precyzyjny. Poświęćmy więcej czasu na precyzyjne wykonanie makijażu. Jeżeli brakuje nam umiejętności i doświadczenia – zlećmy to zadanie profesjonalnemu wizażyście. W przypadku gdy decydujemy się na kreski, namalowanie brwi czy wyrysowanie ust, musi być to zrobione starannie. Symetria ma ogromne znaczenie.
  • Matowy. Niezależnie od tego, jak bardzo lubimy błyszczące kosmetyki, makijaż do zdjęcia biznesowego powinien być matowy. Tylko wówczas będzie prezentował się profesjonalnie i podkreśli atuty naszej urody.
  • Dopasowany do konkretnej osoby. Nie istnieje jeden uniwersalny makijaż, który będzie pasował każdemu. Kolory i technika wykonania makijażu muszą być dobrane indywidualnie.

5. Tajemnice fotografii biznesowej: kiedy tło krzyczy głośniej niż Ty!

Grzegorz Turniak Prezes Stowarzyszenia Profesjonalnych Mówców Prezes grupy Yak

Tło może wydawać się pozornie mało znaczącym elementem zdjęcia biznesowego, jednak jest to tylko złudzenie. Dobrze dobrane tło będzie wzmacniało pozytywny wizerunek, natomiast dobrane źle – zniweczy nasze starania. Jakie więc tło do zdjęć wybrać?

Są fotografowie, którzy wybierają jednolite tło. Ma to z pewnością swoje zalety. Portret na jednolitym tle jest bardziej uniwersalny i może być używany w wielu miejscach – na przykład w CV. W zależności od upodobań możemy zdecydować się na jasne lub ciemne tło. Popularnym rozwiązaniem jest także robienie zdjęć biznesowych w biurze lub innym miejscu, które pasuje do charakteru naszej działalności.

Oglądając efekty sesji biznesowych, nietrudno zauważyć, że często tło jest dobrane niefortunnie.

Powszechnym błędem jest zbyt intensywne tło, które odwraca uwagę odbiorcy od osoby. Pamiętajmy, że podstawowym celem zdjęcia profilowego jest zapoznanie oglądającego z naszym wizerunkiem. Tło powinno więc go podkreślać i przedstawiać w najlepszym świetle.

Poważnym niedociągnięciem w przypadku fotografii biznesowych jest wybieranie tła z bohaterami drugiego planu. Jest to niewybaczalny błąd. W końcu to my powinniśmy odgrywać główną rolę w naszym portrecie. Tylko wówczas zrobimy dobre wrażenie na odbiorcach.

Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę, wybierając fotografa

6. Photoshop w służbie biznesu: jak nie stać się kolejnym memem w sieci?

Nadmiernie obrobione zdjęcia nie są dla nas nowością. Często mamy możliwość obserwować je w gazetach, na bilbordach, reklamach, prasie ilustrowanej. Takie postępowanie jest uzasadnione, gdyż graficy chcą, żeby zdjęcia były jak najbardziej atrakcyjne. Przesadna obróbka graficzna może jednak wywołać niezaplanowane efekty.

Oglądanie obrobionych zdjęć modelek i modeli sprawia, że wiele osób jest niezadowolonych z własnego wyglądu. U ludzi młodych często jest to przyczyną poważnych kompleksów. Gdy widzimy poprawione zdjęcia, możemy chcieć, żeby i nasze fotografie zostały mocno zretuszowane (wydaje się nam, że jedynie wówczas będziemy w stanie dorównać konkurencji).

Trudno wyobrazić sobie zdjęcie biznesowe bez obróbki graficznej. Niezwykle ważne jest jednak, żeby retuszując obraz zachować umiar. Naturalne jest, że często pojawia się pokusa dokonania drobnych poprawek. Trzeba jednak pamiętać, że zdjęcie biznesowe to rodzaj dokumentu i osoba oglądająca nasz portret w internecie musi być w stanie poznać nas na żywo.

Niestety nadmiernie obrobione zdjęcia zakłamują prawdę o tym, jak wyglądamy. Gdy podczas spotkania na żywo okazuje się, że nasz wygląd nie przystaje do wizerunku utrwalonego na portrecie, osoba, która nas spotyka może poczuć się rozczarowana. W takim przypadku portret biznesowy nie spełnia swojej najważniejszej funkcji – nie wzmacnia zaufania do naszej osoby.

7. Portrety biznesowe z datą ważności: kiedy Twoje zdjęcie krzyczy „to było w latach 90.”

Wiemy już, jakie są najważniejsze elementy, które wpływają na pozytywny odbiór portretu biznesowego. Ważne jest, żeby skupić się na jeszcze jednym z kluczowych aspektów – aktualności zdjęcia.

Wyobraźmy sobie, że dysponujemy doskonałym portretem biznesowym, który spełnia wszystkie nasze oczekiwania. Takie zdjęcie na siebie pracuje, wyróżnia nas w tłumie, wzmacnia naszą pozycję zawodową, a do tego po prostu nam się podoba. Zadbaliśmy o profesjonalny wizerunek, teraz możemy skoncentrować się na innych aspektach naszej działalności.

Mateusz Kuliński fotografia prasowa Prawnik Wykładowca Akademicki fotograf Krzysztof Zaleski
Mateusz Kuliński – Prawnik Wykładowca Akademicki

Nic nie jest jednak dane raz na zawsze. Życie mija, biznes rozwija się dynamicznie. Osiągamy cele, awansujemy, rozkręcamy swoje przedsiębiorstwa. Zmieniamy się, dlatego w pewnym momencie powinniśmy pomyśleć o zaktualizowaniu portretu biznesowego.

Jeżeli przez kilka lat korzystamy z jednej sprawdzonej fotografii, z której jesteśmy wyjątkowo zadowoleni – jej wymiana może być trudną decyzją. Dlaczego zmieniać to, co działa dobrze?

Należy jednak uświadomić sobie, że portret biznesowy pełni rolę  ważnego dokumentu, a jego głównym zadaniem jest prezentacja aktualnego wyglądu naszej osoby. Ma to duże znaczenie, gdyż aktualność naszego wizerunku przekłada się na budowanie zaufania.

W tym miejscu mógłbym podać różnorodne przykłady, gdy nieaktualne zdjęcie biznesowe zadziałało na niekorzyść przedsiębiorcy. Pozwolę sobie jednak na bardziej osobistą anegdotę: każdy z nas bardzo dobrze zna przysłowie: „szewc bez butów chodzi”. Ja sam przez dziesięć lat korzystałem z tego samego portretu. Na szczęście zdjęcie to znalazło już swoje miejsce w archiwum.

Dowiedz się więcej:

Podsumowując, profesjonalne zdjęcia biznesowe odzwierciedlają dynamiczną naturę, pokazują światu nasze najlepsze strony. Prestiż i zaufanie, jakie budujemy dzięki prawdziwemu, profesjonalnemu wizerunkowi, mogą okazać się kluczowe dla naszego sukcesu zawodowego.

Opinie klientów